Zmiany w systemie SENT w zakresie rodzaju towarów

najnowsze zmiany w sentOd dnia 21 kwietnia 2023r. weszła w życia zmiana rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT).

W ramach monitorowania przewozów podlegających pod systemem SENT został objęty przewóz zboża, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich.

Według rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2023r. systemem SENT został objęty przewóz towarów, które są produktami rolnymi, podzielonych na następujące sektory wymienione w odpowiednich częściach załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013:

  1. zboża, część I, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 500 kg – kod w rejestrze SENT 000101,
  2. jaja, część XIX, jeżeli ich liczba w przesyłce towarów przekracza 900 szt. – kod w rejestrze SENT 000102,
  3. mięso drobiowe, część XX, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 250 kg – kod w rejestrze SENT 000103,
  4. produkty pszczele, część XXII, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 10 kg – kod w rejestrze SENT 000104.

Rodzaj transportu podlegający zgłoszeniu SENT

Obowiązek zgłaszania do rejestru SENT dotyczy:

  1. wewnątrzwspólnotowych nabyć ww. towarów,
  2. przewozów towarów pomiędzy innymi państwami członkowskimi UE przez terytorium Polski.

Z obowiązku zgłaszania do rejestru SENT zwolnione są przewozy towarów, które realizowane są na podstawie art. 5 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (ustawa SENT), tzn. rozpoczynające się na terytorium Polski.

Sent po zmianach 2023r

Kary za brak zgłoszenia SENT

Nasza Kancelaria Adwokacka w Rzeszowie zajmuje się prowadzeniem spraw dotyczących naruszeń obowiązków określonych w ustawie SENT, dlatego jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie umów się na spotkanie. Zapoznamy się z materiałem dowodowym i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie całej sprawy. Numer telefonu, adres korespondencyjny oraz adres e-mail znajdziesz w zakładce KONTAKT. Zapraszamy do siedziby naszej Kancelarii Adwokackiej w centrum Rzeszowa.

Zapewniamy pomoc prawna i obsługę firm transportowych, logistycznych i przewozowych dotyczących systemu zgłoszeń SENT. Reprezentujemy firmy na każdym etapie postępowania przed sądem oraz organami administracji skarbowej.

Obsługa Prawna Firm Transportowych