Obowiązkowe zgłoszenia SENT dla przewoźników z krajów trzecich
Zmiany w SENT od 01.11.2024r
Z dniem 1 listopada 2024r. systemem monitorowania SENT objęto wszystkie przewozy rzeczy realizowane przez przedsiębiorstwa transportowe pochodzące z krajów trzecich (tj. do, z i przez terytorium Polski). W ramach systemu SENT utworzono specjalny rejestr RMPD - Rejestr Międzynarodowych Przewozów Drogowych. Przedmiotowe rozwiązanie m na celu zapobiegać nadużyciom, np. nieuprawnionemu wykonywaniu kabotażu przez przewoźników z krajów trzecich w Polsce oraz nielegalnych przewozów cross-trade bez zezwolenia pomiędzy Polską, a innymi krajami UE.
Jak podkreśla ustawodawca, wprowadzone rozwiązanie ma zapewnić skuteczniejsze monitorowanie i kontrolowanie przewoźników zagranicznych oraz przyczynić się do wzmocnienia ochrony polskich przewoźników drogowych przed nieuczciwą i nierówną konkurencją z krajów spoza UE.
Co wprowadzają zmiany w SENT od 1.11.2024r?
W przypadku gdy wykonywany jest międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy, lub przewóz kabotażowy, przez podmiot mający siedzibę w państwie spoza UE i EOG, zagraniczny podmiot (przewoźnik) wykonujący przewóz:
- na podstawie zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy;
- na podstawie wielostronnego zezwolenia EKMT;
- bez zezwolenia – przewozy zliberalizowane na podstawie umów dwustronnych
- z Rzeczpospolitą Polską lub przewozy niewymagające posiadania zezwolenia, jak np. wykonywane na podstawie umowy pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską z dnia 29 czerwca 2022 r. w sprawie transportu drogowego towarów ;
- na podstawie zezwolenia na przewóz kabotażowy, wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
jest obowiązany, przed rozpoczęciem przewozu na terytorium RP, przesłać do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w ustawie SENT zgłoszenie takiego przewozu.
Terminy rejestracji przewozów drogowych
Obowiązek rejestracji przewozu drogowego rzeczy będzie dotyczył:
- od 1 listopada 2024r. – przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA,
- od 1 stycznia 2025r. – przewoźników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA. Chodzi o podmioty, które wykonują na terytorium Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.
Obowiązki przewoźnika spoza UE
Oprócz zgłoszenia w RMPD przewoźnicy mają obowiązek przekazać kierowcy numer referencyjny oraz na bieżąco przekazywać dane lokalizacyjne do systemu za pomocą urządzeń lokalizacyjnych lub za pomocą aplikacji na telefon.
Jakie grożą konsekwencje za brak zgłoszenia SENT?
Przewoźnika w zależności od stwierdzonego naruszenia będzie ponosił odpowiedzialność za:
- niezarejestrowanie planowanego transportu w rejestrze zgłoszeń RMPD może wiązać się z zatrzymaniem pojazdu przez uprawnione służby oraz nałożeniem kar finansowych;
- w przypadku gdy brak zgłoszenia zostanie zidentyfikowany podczas przewozu towarów, transport zostanie wstrzymany, a kontynuacja będzie możliwa po uregulowaniu sytuacji prawnej;
- transporty wykonane bez zgłoszenia do systemie RMPD będą traktowane jako wykonywane bez zezwolenia na transport drogowy rzeczy.
Nasza Kancelaria Adwokacka w Rzeszowie zajmuje się prowadzeniem spraw dotyczących naruszeń obowiązków określonych w ustawie SENT i ustawy o transporcie drogowym, dlatego jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie umów się na spotkanie z naszym adwokatem od prawa transportowego. Zapoznamy się z materiałem dowodowym i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie całej sprawy. Numer telefonu, adres korespondencyjny oraz adres e-mail znajdziesz w zakładce KONTAKT. Zapraszamy do siedziby naszej Kancelarii Adwokackiej w centrum Rzeszowa.
Obsługa Prawna Przewoźników - Adwokat Rzeszów