odszkodowanie za uszkodzony samochódByłeś uczestnikiem wypadku drogowego? Twój samochód został uszkodzony lub nadaje się do kasacji? Zastanawiasz się od kogo możesz dochodzić odszkodowania za uszkodzony samochód i jakie masz uprawnienia w związku z uszkodzonym samochodem? Odpowiedzi na te jak i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Pamiętaj, że jeśli byłeś uczestnikiem wypadku drogowego, na skutek którego Twój samochód został uszkodzony  jako poszkodowany masz prawo zażądać odszkodowania z OC sprawcy kolizji. Jednak odszkodowanie za uszkodzony samochód, to nie wszystko czego możesz domagać się z polisy sprawcy OC.

Odszkodowanie za uszkodzony samochód to nie jedyne świadczenie, o które można się ubiegać. Dodatkowo możemy ubiegać się o:
- Zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu,
- Zwrot kosztów jego parkowania,
- Zwrot  wynajmu pojazdu zastępczego,
- Zwrot utraconej  wartości handlowej,
- Zwrot kosztów sporządzenia prywatnej wyceny naprawy pojazdu.

1. Odszkodowanie za uszkodzone auto

Jeśli w wyniku zdarzenia drogowego Twój samochód został uszkodzony, przysługuje Ci odszkodowanie za uszkodzony samochód od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia z jego polisy OC, które to powinno pokryć wszelkie koszty związane z naprawą auta.

Pamiętaj, że bezpośrednio po wypadku to Ty powinieneś  zgłosić szkodę danemu towarzystwu ubezpieczeń, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC.

Istnieją dwa sposoby likwidacji szkody. Pierwszym z nich jest wariant kosztorysowy.  Polega on na tym, że  po zgłoszeniu szkody  z osobą poszkodowaną kontaktuje się rzeczoznawca ubezpieczyciela, który dokona oględzin samochodu i zgłosi ubezpieczycielowi wszelkie powypadkowe usterki. Na tej podstawie ubezpieczyciel dokonuje wyceny i  oszacowania odszkodowania. Odszkodowanie za uszkodzony samochód jest wypłacane bezpośrednio na rachunek poszkodowanego.

Drugi sposób to rozliczenie bezgotówkowe. Ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem dokonującym naprawy uszkodzonego samochodu. Takiej naprawy można dokonać jedynie w warsztatach współpracujących z danym ubezpieczycielem.

Jeśli w procesie likwidacji szkody, uważasz że ubezpieczyciel zaniżył przyznane Ci odszkodowanie za uszkodzony samochód, niezależnie od sposobu rozliczenia, możesz się od jego decyzji się odwołać. Jeśli pomimo Twojego odwołania kwota przyznanego Ci odszkodowania za uszkodzony samochód nie ulegnie zmianie, możesz swoich praw dochodzić przed sądem.

Dochodząc swoich racji warto sporządzić prywatną wycenę naprawy. Jeśli w procesie likwidacji szkody lub na etapie postępowania sądowego okaże się, że ubezpieczyciel faktycznie zaniżył odszkodowanie, możesz dodatkowo domagać się zwrotu prywatnej wyceny naprawy samochodu.

2. Zwrot kosztów parkingu

Czekając na wycenę rzeczoznawcy, na naprawę lub dostawę części może się okazać, iż konieczne jest pozostawienie samochodu na parkingu, warto pamiętać, iż poszkodowany ma prawo dochodzić od ubezpieczyciela również zwrotu kosztów z tym związanych. Podobnie przy szkodzie całkowitej, czekając na sprzedaż wraku, odstawiając go na parking możemy dochodzić zwrotu kosztów z tym związanych.

3. Samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku

Jeśli uszkodzony samochód na skutek wypadku jest Ci niezbędny np. aby dojeżdżać codziennie do pracy lub odwozić dziecko do szkoły, twoja praca wiąże się z codziennymi wyjazdami, możesz albo sam wynająć samochód zastępczy lub skorzystać z wypożyczalni współpracującej z danym ubezpieczycielem.  Jeśli wynająłeś samochód w wybranej przez ciebie wypożyczalni, po zakończeniu wynajmu powinieneś przedstawić ubezpieczycielowi rachunek. Warto pamiętać, iż ubezpieczyciel zwraca koszty najmu samochodu zastępczego tylko w tej samej klasie - klasie samochodu uszkodzonego.

4. Holowanie uszkodzonego samochodu do autoryzowanego serwisu w celu naprawy

Jeśli na skutek wypadku, w którym brałeś udział konieczne jest wynajęcie lawety, możesz skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy i poprosić o taka pomoc. Ewentualnie możesz wezwać lawetę na własną rękę, a po przedstawieniu faktury ubezpieczycielowi sprawcy wypadku dochodzić zwrotu poniesionych kosztów z tego tytułu.

5. Utrata wartości handlowej auta po wypadku

W świetle rzecznictwa Sądu Najwyższego ubezpieczyciel ma obowiązek zrekompensowania poszkodowanemu całej szkody. W związku z tym, odszkodowanie za uszkodzony samochód  musi zawierać nie tylko zwrot kosztów naprawy, ale również  kwotę odpowiadającą utraconej wartości handlowej pojazdu. Można się jej domagać wyłącznie w  sytuacji, gdy nie została orzeczona  szkoda całkowita, czyli gdy naprawa pojazdu jest ekonomicznie uzasadniona.


Zaniżone odszkodowanie za uszkodzony pojazd

Odmowa wypłaty odszkodowania za uszkodzony samochód

Jeżeli interesuje Cię tematyka artykułu i masz pytania związane z uzyskaniem odszkodowania za uszkodzony pojazd, odmowiono Ci wypłaty odszkodowania lub zaniżono wysokość odszkodowania skontaktuj się z nami. Numer telefonu, adres korespondencyjny oraz adres e-mail znajdziesz w zakładce KONTAKT. Zapraszamy do siedziby naszej Kancelarii Adwokackiej w centrum Rzeszowa.

Sprawy o  odszkodowania po wypadkach komunikacyjnych tylko z pozoru mogą wydawać się proste dlatego pomoc adwokata może się  okazać nieoceniona. Nasza Kancelaria Adwokacka Rzeszów zajmuje się dochodzeniem odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Umów się na spotkanie.

Odszkodowania Kancelaria Adwokacka Rzeszów